Mieszkanie lub działkę można stracić i jeszcze do tego dołożyć
Jeśli dojdzie do licytacji np. domu, dłużnik musi się liczyć z kosztami egzekucji. A te są spore. Trzeba zapłacić nie tylko za opis i oszacowanie nieruchomości sporządzone przez biegłego, ale i za ogłoszenia w prasie i Internecie oraz opłatę egzekucyjną
Ta ostatnia wynosi 15 proc. wartości licytowanej nieruchomości. Są to koszty, którymi obciążany jest dłużnik. O tyle zatem na skutek egzekucji wzrasta jego zadłużenie.
Upływ terminu
Jeśli minie termin zapłaty – do którego wzywa komornik, wyznaczając na to dwa tygodnie – i dłużnik nie zapłaci zaległości, wierzyciel sporządza odrębny wniosek, a komornik przystępuje do opisania i oszacowania nieruchomości.
Wierzyciel powinien złożyć wyciąg, a w razie potrzeby odpis księgi wieczystej albo zaświadczenie sądu wystawione na podstawie zbioru dokumentów prowadzonego dla nieruchomości, zawierające wskazanie jej właściciela i wykaz ujawnionych w tym zbiorze obciążeń. Jeśli zaś nieruchomość jest objęta katastrem nieruchomości – to przedstawia także odpowiedni wyciąg. Zobowiązany jest też wskazać miejsce zamieszkania uczestników postępowania.
Komornik powinien wywiesić w budynku sądowym obwieszczenie, w którym wezwie uczestników postępowania, o których nie ma wiadomości, oraz inne osoby, które roszczą sobie prawa do nieruchomości i przedmiotów razem z nią zajętych, aby przed ukończeniem opisu zgłosiły swoje prawa.
Opis i oszacowanie
Komornik powoła biegłego, który opisze i oszacuje nieruchomość. Jeżeli jednak nieruchomość była w okresie sześciu miesięcy przed zajęciem oszacowana dla potrzeb obrotu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta