Za bezprawne rozstanie należy się finansowa rekompensata
Zatrudnionemu, który stracił etat niezgodnie z przepisami, przysługuje odszkodowanie. Liczymy je jak ekwiwalent za urlop, ale z pominięciem współczynnika
Rozwiązując umowę o pracę, trzeba pamiętać o odpowiedniej formie, właściwym okresie wypowiedzenia, szczególnej ochronie pracowniczej, a w niektórych przypadkach o konsultacjach związkowych.
Naruszenie któregoś z elementów tej procedury grozi odwołaniem pracownika, które w zależności od rodzaju umowy skutkuje:
- uznaniem wypowiedzenia za bezskuteczne, gdy do rozstania jeszcze nie doszło,
- przywróceniem do pracy i wypłatą wynagrodzenia za czas pozostawania bez zatrudnienia oraz
- przyznaniem odszkodowania.
Co i dla kogo...
Zacznijmy od umów na czas nieokreślony. Ich bezprawne rozwiązanie za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia pociąga za sobą roszczenie o przywrócenie do pracy lub odszkodowanie. Z kolei przy umowach terminowych (kontrakt na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy) będzie to tylko odszkodowanie.
Odszkodowanie za bezprawne wypowiedzenie umowy bezterminowej przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres od dwóch tygodni do trzech miesięcy, nie niższej jednak od wynagrodzenia za czas wypowiedzenia (art. 471 k.p.). A w przypadku umów terminowych w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, ale nie więcej niż za trzy miesiące...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta