Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Milczenie nie zawsze oznacza przyzwolenie na zwolnienie

21 września 2010 | Gazeta prawa i podatków | Ryszard Sadlik

Przedsiębiorcy zmuszeni są do współpracy ze związkami zawodowymi, gdy mają zamiar wypowiedzenia angażu działaczowi związkowemu lub rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem korzystającym z ochrony związkowej

Milcząca postawa związku zawodowego może być wówczas rozumiana w różny sposób w zależności od tego, czy dotyczy chronionego działacza związkowego czy też zwykłego pracownika.

Wypowiedzenie dla działacza

Działacze związkowi z tytułu pełnienia swoich funkcji są szczególnie narażeni na konflikty z pracodawcami, które grożą im utratą pracy, dlatego też ustawodawca wprowadził specjalne zasady mające na celu ochronę stałości ich zatrudnienia.

Pracodawca, chcąc rozwiązać z nimi umowę o pracę lub pogorszyć warunki ich pracy, musi na to uzyskać zgodę związku zawodowego. Wynika to z art. 32 ust.1 ustawy o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.).

Po zwróceniu się do organizacji związkowej na wyrażenie zgody szef musi, aż do skutku, czekać na jej stanowisko. Nie może przy tym skutecznie wyznaczyć jej żadnego terminu na zajęcie stanowiska wobec zgłoszonego zamiaru rozwiązania umowy o pracę. Przepisy ustawy o związkach zawodowych nie dają mu takiego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8732

Spis treści
Zamów abonament