Rozliczenia po zmianie etatu w trakcie miesiąca
Przesunięcie zatrudnionego od 13 września z pełnej posady na połówkę lub odwrotnie dokłada szefowi obowiązków. Głównie w sprawach płacowych będzie musiał dokonać wielu dodatkowych działań matematycznych
Zmiana wymiaru czasu pracy wymaga modyfikacji warunków umowy o pracę. Może to nastąpić albo za porozumieniem, albo wskutek wypowiedzenia zmieniającego. Przy porozumieniu zmieniającym wystarczy dołączenie do dotychczasowej umowy aneksu, z którego będzie wynikać
- że obie strony stosunku pracy zgadzają się na zmianę wymiaru etatu i
- od kiedy nowy wymiar etatu zacznie obowiązywać.
Wobec pracownika, który nie godzi się na zmianę warunków umowy o pracę w zakresie wielkości etatu, pracodawca może zastosować wypowiedzenie zmieniające (art. 42 kodeksu pracy). Jest to jednostronne oświadczenie szefa, które musi złożyć na piśmie.
Powinno zawierać propozycję nowych warunków i pouczenie, że jeśli do połowy okresu wypowiedzenia pracownik ich nie odrzuci, pracodawca potraktuje to jako jego zgodę.
Gdy nie ma pouczenia, podwładny ma prawo do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie, że nie zgadza się na pracę w innym wymiarze czasu pracy. Z upływem obowiązującego okresu wypowiedzenia nowy wymiar czasu pracy wchodzi w życie lub rozwiązuje się umowa o pracę, jeśli pracownik odmówi jego przyjęcia.
Podwyższenie bądź obniżenie wielkości etatu zazwyczaj wiąże się z reformą wynagrodzenia za pracę. Dlatego że zatrudnionemu przysługuje za miesiąc, w którym ma modyfikowany wymiar czasu pracy, część starej pensji i część nowej.
Jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta