Aktywnemu działaczowi trzeba dać wolne
Pracodawca, u którego działają związki zawodowe, musi się liczyć z tym, że ma obowiązek dokładać się w pewien sposób do ich działalności, udzielając działaczom np. odpłatnego wolnego
Szef, u którego funkcjonuje jedna lub kilka zakładowych organizacji związkowych (dalej: zoz), nie ma łatwego życia.
Musi w pewnym zakresie finansować ich działalność, np. udostępniając lokal, liczyć się z ich opinią przy składaniu komukolwiek wypowiedzenia, udzielać pewnych informacji o firmie, konsultować zamiar zwolnień grupowych.
Jednak obciążenie, które najbardziej doskwiera pracodawcom, to konieczność dawania przedstawicielom związków zawodowych obligatoryjnych urlopów czy zwolnień od pracy w sytuacjach wskazanych w przepisach.
Funkcja poza firmą
Po pierwsze: pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu bezpłatnego podwładnemu powołanemu z wyboru do pełnienia funkcji związkowej poza zakładem w charakterze pracownika, np. do organów zarządzających ponadzakładowej organizacji związkowej.
Wynika tak z art. 25 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.; dalej: uzz), a szczegóły tej powinności zostały sprecyzowane w rozporządzeniu Rady Ministrów z 11 czerwca 1996 r. w sprawie trybu udzielania urlopu bezpłatnego i zwolnień od pracy pracownikom pełniącym z wyboru funkcje w związkach zawodowych oraz zakresu uprawnień przysługujących...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta