Zmiana poborów wymusza wiele rachunków
Pracownica, zatrudniona na cały etat w systemie podstawowym, do 15 września miała wynagrodzenie zasadnicze 2200 zł brutto, które od 16 września zostało ustalone na kwotę 1317 brutto.
Z tą samą datą zmieniły się należne jej premie (były regulaminowe stałe 15 proc. pensji zasadniczej, a teraz są uznaniowe zmienne od 10 do 30 proc. pensji zasadniczej) i prowizje (było 2 proc. od utargu, a jest 3 proc.), które nie zostały jeszcze wypłacone w nowej wysokości, bo wypłat dokonujemy na koniec miesiąca.
Podwładna była przez pięć dni na zwolnieniu lekarskim (10 – 14 września), a od 15 do 21 września jest na urlopie wypoczynkowym. Jak naliczyć jej pobory za ten miesiąc, jeśli ma podstawowe koszty uzyskania przychodu i złożyła PIT-2, a za czas choroby należy jej się wynagrodzenie chorobowe?
W takiej sytuacji musimy wykonać kilka rachunków. Osobno liczymy wynagrodzenie za pracę przed zmianą wysokości pensji zasadniczej i po zmianie. Suma z obu działań będzie uwzględniała wynagrodzenie urlopowe ze stałych składników (stawka zasadnicza i premia regulaminowa 15 proc.). Odrębnie ustalamy pensję urlopową z prowizji i wynagrodzenie chorobowe.
Dwa działania
Zmiana warunków płacowych w trakcie miesiąca wymusza obliczanie wynagrodzenia za pracę dwutorowo: od początku miesiąca do dnia modyfikacji oraz od tego dnia do końca miesiąca. Suma obu wyników będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta