Prąd z wiatru lub wody może być dotowany
Prawo unijne nakłada na Polskę obowiązek zwiększenia produkcji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, czyli tak zwanej zielonej energii. To szansa dla firm, które chciałyby rozpocząć jej produkcję
To również szerokie możliwości inwestycyjne dla tych, którzy w wytwarzanie takiej energii już zainwestowali, a teraz chcieliby zwiększyć moc swoich „zielonych elektrowni”. Wynika to z szansy uzyskania częściowego zwrotu środków zainwestowanych w ich budowę lub rozbudowę, a tym samym zwiększenia mocy produkcyjnych. Energia musi oczywiście powstawać dzięki sile wiatru i wody lub spalania biogazu i biomasy.
Sprawdź w urzędzie
O możliwość pozyskania dotacji na zieloną produkcję energii najlepiej zapytać w urzędzie marszałkowskim właściwym dla miejsca potencjalnej inwestycji. To bowiem władze samorządowe szczebla wojewódzkiego odpowiadają za realizację programów regionalnych. W niektórych przypadkach scedowały część takich zadań na inne podmioty. U źródła dowiemy się jednak, gdzie ich szukać.
Przykładowo dla województwa mazowieckiego jest to Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Programy regionalne w każdym województwie są podobne. To znaczy podzielone na tzw. osie priorytetowe oraz działania. Jednak w szczegółach dotyczących tego, jakie konkretnie rodzaje projektów mogą być wspierane, jakie kryteria należy spełnić, jaka jest np. minimalna lub maksymalna wartość wsparcia, będą się różnić.
Aby przekonać się o tych wszystkich elementach, należy dokładnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta