Wydatki na remont są kosztem od razu, inwestycje trzeba amortyzować
Jeśli zakres prac wykonanych w budynku firmowym ma na celu jedynie jego remont, to wydatki takie można zaliczyć bezpośrednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów
Inaczej jest, gdy wykonane prace mają charakter inwestycyjny, wtedy rozliczane są na innych zasadach, poprzez odpisy amortyzacyjne.
Najpierw szczegółowe analizy...
Zanim podatnik zakwalifikuje określone wydatki jako inwestycje lub remont, powinien w odniesieniu do danego środka trwałego szczegółowo przeanalizować zakres rzeczowy wykonywanych robót, porównując je do stanu istniejącego na podstawie dokumentacji technicznej.
Gdy pojawią się wątpliwości co do prawidłowej kwalifikacji poniesionych wydatków – powinien oprzeć się na opinii biegłego do spraw budowlanych, który w oparciu o stosowną dokumentację i oględziny wypowie się co do charakteru poniesionych nakładów.
Wynika tak z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 24 sierpnia 2010 r. (IBPBI/2/423-1081/10/BG).
... dopiero potem odliczenia
Jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, to ich wartość początkową powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3500 zł.
Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta