Namiętności brytyjskiej awangardy
Wystawa o bohemie z kręgu Virginii Woolf zainteresuje fanów wielkiej literatury z początku XX wieku
Po raz pierwszy w Polsce mamy okazję zapoznać się ze zjawiskiem zwanym Bloomsbury Group – a to dzięki osobistemu zaangażowaniu Tony’ego Bradshowa seniora, opiekuna schedy po artystycznej grupie.
Nazwę ugrupowania przekręcano na „bloomsberries” (jagódki z Blooms, nawiązując do dzielnicy Bloomsbury). Trzonem założycielskim były dwie córki sir Leslie Stephena, wiktoriańskiego krytyka i edytora – Vanessa i Virginia. Inteligentne, lecz „ukarane” płcią: nie mogły studiować w Cambridge. W 1904 r., po śmierci seniora, Stephenowie przenieśli się z eleganckiego Kensington na Gordon Square w Bloomsbury. Dom był otwarty w każdy czwartek.
Bloomsburczycy stanowili zaprzeczenie wyobrażenia o angielskiej flegmie. Uprawiali kult intelektu, nowatorskich prądów, swobodnych związków. Pogardzali głupcami, nienawidzili mieszczaństwa, sztywniactwa, konserwy. Jednocześnie sami byli kwintesencją brytyjskości, snobizmu i kastowości. Za czas narodzin bractwa przyjmuje się rok 1910, za koniec – 1942, rok samobójczej śmierci...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta