Z powodu luki w prawie przedsiębiorcy bici po kieszeni
Przekształcane firmy spóźniają się z ostatnią zaliczką, przez co płacą wysokie odsetki
Wszystko przez lukę w przepisach ustawy o CIT oraz niedopasowanie przepisów podatkowych, księgowych i handlowych.
Przepisy podatkowe stanowią, że zaliczkę za ostatni miesiąc roku podatkowego należy zapłacić w wysokości podwójnej zaliczki za miesiąc przedostatni do 20. dnia ostatniego miesiąca. Jeśli rok podatkowy jest zgodny z kalendarzowym, to firma płaci do 20 grudnia podwójną zaliczkę za listopad. Jeśli zaś kończy się np. w sierpniu, to do 20 sierpnia trzeba zapłacić podwójną zaliczkę za lipiec.
Decyduje data wpisu
Sprawa się komplikuje jednak w wypadku spółek, które zamykają księgi rachunkowe w związku z przekształceniem lub połączeniem z innym podmiotem. O tym, który miesiąc stanie się ostatnim, nie decyduje wtedy podatnik, ale sąd rejestrowy.
Szkopuł w tym, że przedsiębiorcy dopiero po fakcie – zazwyczaj w ciągu 14 dni – dowiadują się, że nowa spółka została wpisana do rejestru, co oznacza zakończenie roku obrachunkowego i podatkowego tej starej. Nagle się okazuje,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta