Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ustalajmy politykę wynagrodzeń

17 lutego 2011 | Prawo i praktyka | Wojciech Marek

Nieodpłatne przekazanie towarów i świadczenie usług na cele związane z przedsiębiorstwem nie podlegają opodatkowaniu. Ten korzystny dla przedsiębiorców stan rzeczy najprawdopodobniej wkrótce się zmieni

Przyjmuje się, że powierzenie mandatu członka zarządu danej osobie tworzy między nią a spółką stosunek prawny podobny do zlecenia. Zatem – jeśli ze statutu spółki ani z samego aktu powołania (np. uchwały o wyborze) nie wynika, że mandat ma być sprawowany nieodpłatnie – za wykonywanie takiego zlecenia należy się wynagrodzenie (art. 735 § 1 kodeksu cywilnego).

Gdy żaden z tych dokumentów nie określa jego wysokości, to wynagrodzenie powinno odpowiadać wykonanej pracy (art. 735 § 2 k.c.). Ponieważ członka zarządu najczęściej łączy ze spółką odrębna od aktu powołania umowa (o pracę lub cywilnoprawna), to właśnie w niej jest ustalane wynagrodzenie, w tym wszystkie jego składniki „ponadpodstawowe”.

Brak zewnętrznych norm

Poza niechlubną ustawą kominową brak jest w prawie polskim ustawowych regulacji, w których ustawodawca pokusiłby się o krępowanie spółek w zakresie ustalania wynagrodzenia dla członków zarządów.

Ocena, co będzie w danym przypadku wynagrodzeniem odpowiednim do wykonanej pracy, może być zatem, poza obszarem obowiązywania ustawy kominowej, swobodnie dokonywana przez same spółki.

Jest to zgodne z oczywistym postulatem, aby ustawowe ingerencje, mogące zaburzyć naturalne relacje pomiędzy właścicielami a zarządami spółek, pozbawiając właścicieli możliwości skutecznego wpływania na efektywność...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8855

Spis treści
Zamów abonament