Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy konieczne, a kiedy dopuszczalne konsultacje z mieszkańcami

03 kwietnia 2018 | Administracja | Anna Puszkarska

Konsultacje mają tylko opiniodawczy charakter. Nie można zaskarżyć uchwały podjętej bez nich, gdy gmina mogąc je przeprowadzić, nie skorzystała z tego uprawnienia.

W art. 5a ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) przewidziano, że w wypadkach wskazanych ustawą oraz w innych sprawach ważnych dla gminy mogą być przeprowadzane na jej terytorium konsultacje z mieszkańcami gminy >patrz ramka.

Przykład:

Rada gminy chce doprowadzić do zmiany nazwy urzędowej danej miejscowości. W takim przypadku przedstawia wniosek o zmianę nazwy ministrowi właściwemu do spraw administracji publicznej, za pośrednictwem wojewody. Jeżeli jednak wniosek ma dotyczyć nazwy zamieszkanej miejscowości, rada musi wcześniej przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami tej miejscowości. Wniosek składa się ministrowi w terminie do 31 marca roku poprzedzającego rok, w którym ma nastąpić zmiana urzędowej nazwy, a taka zmiana – dokonana w drodze rozporządzenia – następuje z dniem 1 stycznia.

Inna procedura miałaby miejsce w sytuacji, gdyby rada chciała doprowadzić do ustalenia dodatkowej nazwy miejscowości w języku mniejszości narodowej lub etnicznej. Dodatkowa tradycyjna nazwa w języku mniejszości może być używana obok urzędowej nazwy w języku polskim tylko na obszarze gmin wpisanych do prowadzonego przez ministra właściwego do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych rejestru gmin, na których obszarze używane są nazwy w języku mniejszości. Wpisu do rejestru dokonuje minister na wniosek rady gminy. Dodatkowa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11017

Wydanie: 11017

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament