Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ruszyła reforma Sądu Najwyższego

03 kwietnia 2018 | Prawo | Marek Domagalski

Temida | Dyscyplinarki z ławnikami, kontrola starych wyroków i wymiana połowy składu czeka SN.

MAREK DOMAGALSKI

Takie zmiany przewiduje wchodząca 3 kwietnia w życie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym, autorstwa prezydenta, która ma zaprowadzić fundamentalne zmiany w tym sądzie, a pośrednio w całym sądownictwie.

Zmiany zajmą co najmniej kilka miesięcy i nie zależy to wyłącznie od ustawowego kalendarza. Nie bez znaczenia jest bowiem wciąż trwający polityczny spór, także na linii Polska–Bruksela.

Drożne dyscyplinarki

Najważniejszą zmianą wydaje się usprawnienie dyscyplinarek nie tylko zresztą sędziowskich, ale także innych profesji prawniczych. W tym celu powołana zostaje nowa Izba Dyscyplinarna SN, o autonomicznym statusie, w której obok sędziów zawodowych orzekać będą ławnicy wybierani przez Senat. Dzięki temu ma być przełamany „monopol" zawodowych sędziów na sądzenie kolegów po fachu. A że dyscyplinarki powinny być usprawnione, nie oponowali także przedstawiciele sądownictwa. Ostrzegali jednak, że zaproponowane zmiany mogą służyć władzy wykonawczej, zwłaszcza ministrowi sprawiedliwości, do wywierania wpływu na sędziów.

Drugą nowością będzie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, której sędziowie, także z ławnikami, mają rozpatrywać skargi nadzwyczajne na wyroki, jeżeli naruszały rażąco prawo lub wolności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11017

Wydanie: 11017

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament