Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wstąpiłem na szczyt góry

03 kwietnia 2018 | Publicystyka, Opinie
źródło: Getty Images

MARTIN LUTHER KING JR. Równo 50 lat temu lider amerykańskiego ruchu praw obywatelskich przemawiał w Memphis. Następnego dnia został zamordowany. Prezentujemy jego ostatnie wystąpienie, po raz pierwszy w całości przetłumaczone na polski, ze wstępem historyka Philipa E. Steele'a.

Upodstaw XVII-wiecznej, anglosaskiej Ameryki pobrzmiewają pojęcia zapożyczone z Biblii hebrajskiej – przede wszystkim tak zasadnicza w Nowej Anglii idea Przymierza, pielęgnowana po dziś dzień jako „amerykańska wyjątkowość". Istotna tu jest również wspólna tożsamość, jaką koloniści odczuwali z biblijnymi Izraelitami w kontekście ich przejścia przez pustynię. Tożsamość ta odżyła wiele pokoleń później, gdy żydowscy pionierzy w Palestynie przypominali Amerykanom ich zasiedlanie Zachodu.

Ten leżący u podstaw Ameryki związek z Izraelem – nazwany fachowo hebraizmem – widoczny jest m.in. w „świętej topografii" Ameryki kolonialnej (tzn. nazwy miejscowości upamiętniających np. Betlejem, Hebron, Salem); w obowiązkowym nauczaniu języka hebrajskiego na każdym z dziesięciu uniwersytetów założonych przed wojną o niepodległość; czy w powszechnym użyciu hebrajskich imion wśród kolonistów protestanckich (Rachela, Sara, Estera, Rebeka – oraz Jozue, Daniel, Samuel, Natan).

Wśród czarnych Amerykanów przeważa natomiast poczucie wspólnej tożsamości z Izraelitami w kontekście egipskiej niewoli. Skierowane do faraona słowa Mojżesza: „Tak powiedział Pan, Bóg Izraela: »Wypuść mój lud«" – głęboko rezonowały wśród amerykańskich niewolników. Epopeja z Księgi Wyjścia dawała im nadzieję, że oto nadejdzie dzień końca niedoli i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11017

Wydanie: 11017

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament