Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ciąża może chronić przed niechcianą zmianą pracodawcy

03 kwietnia 2018 | Administracja | Małgorzata Jankowska

Urzędnika państwowego mianowanego, można przenieść do innego urzędu w tej samej albo innej miejscowości na stałe lub na określony czas. Zgoda urzędnika na takie przeniesienie zwykle nie jest potrzebna.

Urzędnik mianowany, który ze względu na podstawę nawiązania stosunku pracy cieszy się większą stabilizacją swojego zatrudnienia godzić musi się (niejako w zamian) na większą dyspozycyjność (w tym na zmianę miejsca wykonywania pracy). Sytuacje, w których urzędnik państwowy zatrudniony na podstawie mianowania może zostać przeniesiony na stałe na inne stanowisko w tym samym lub innym urzędzie wskazuje ustawa o pracownikach urzędów państwowych (dalej uopup).

Jedną z przesłanek uzasadniających trwałą zmianę stosunku pracy takich osób jest reorganizacja urzędu, w którym są one zatrudnione. W takiej sytuacji, zgodnie art. 10 ust. 1a uopup mogą one zostać przeniesione na inne stanowisko służbowe, odpowiadające ich kwalifikacjom. Ale tylko wtedy, jeżeli ze względu na likwidację zajmowanego przez nich stanowiska nie mogą dalej na nim pracować.

Na nowym stanowisku przeniesionemu urzędnikowi przysługuje wynagrodzenie stosowne do wykonywanej pracy. Przy czym przez okres sześciu miesięcy nie może być ono niższe od dotychczasowego.

Reorganizacja i likwidacja stanowiska

Przez reorganizację urzędu, rozumie się zmianę organizacji urzędu, dokonaną w identycznym trybie jak przy ustalaniu jego struktury (więcej na ten temat pisaliśmy w „Dobrej Administracji" z 13 marca br.: „Nie każda zmian pozwoli na zwolnienie urzędnika). Tak uznał m.in. Naczelny Sąd...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11017

Wydanie: 11017

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament