Od wynagrodzenia zagranicznego menedżera spółka pobiera podatek
Przychody wynikające z kontraktów menedżerskich, umów o zarządzanie przedsiębiorstwem oraz otrzymywane przez osoby należące do składu zarządów i rad nadzorczych (niezależnie od sposobu ich powoływania) należy zaliczyć do źródła „działalność wykonywana osobiście”
Osoba zasiadająca w zarządzie spółki mającej osobowość prawną może wykonywać swoje obowiązki zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i innego stosunku prawnego (np. umowy-zlecenia, kontraktu menedżerskiego czy samego aktu powołania).
Dotyczy to także sytuacji, gdy członkiem zarządu jest nierezydent. Wówczas polska spółka również jest płatnikiem.
Przykład
Na prezesa spółki z o.o. mającej siedzibę w Polsce powołano Włocha na stałe mieszkającego w Neapolu. Do Polski przyjeżdża on tylko na posiedzenia zarządu. Za udział w nich otrzymuje wynagrodzenie.
W takiej sytuacji na spółce ciążą obowiązki płatnika z tytułu wypłacanego prezesowi wynagrodzenia. Ponieważ jest to osoba, która nie ma w Polsce miejsca zamieszkania, spółka pobiera podatek w formie ryczałtu.
Wynosi on 20 proc. i jest liczony od przychodu (bez uwzględnienia kosztów jego uzyskania).
Podatek ten płatnik pobiera przy wypłacie wynagrodzenia. Ponadto spółka jako płatnik powinna:
- przekazywać podatek do 20 dnia następnego miesiąca na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca swojej siedziby(art. 42 ust.1 ustawy o PIT),
- do końca stycznia następnego roku złożyć w urzędzie skarbowym właściwym dla siebie zbiorczą deklarację roczną PIT-8AR (art. 42 ust.1a ustawy o PIT),
- do końca lutego następnego roku przesłać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta