Bezskuteczność egzekucji można podważyć
Jeżeli spółka kapitałowa przestała płacić składki, ZUS może zobowiązać obecnych i byłych członków zarządu do ich uregulowania. Nie znaczy to jednak, że sąd ich od tego nie uwolni
Ustawodawca precyzyjnie uregulował odpowiedzialność członków zarządu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych za zaległości z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne (dotyczy to również spółek kapitałowych w organizacji).
Poprzez zawarte w art. 31 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.; dalej ustawa systemowa) odesłanie ukształtowano ją w sposób analogiczny do uregulowanej w art. 116 ordynacji podatkowej odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe.
Wynika z tego, że ZUS będzie mógł pociągnąć członków zarządu do odpowiedzialności, jeśli tylko wykaże, że egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna. Bez tego nie ma mowy, aby prezesi odpowiedzieli za zaległości składkowe całym swoim majątkiem.
Brak rezultatów
Ustalenie bezskuteczności egzekucji przez ZUS nie może nastąpić w sposób dowolny. Judykatura i doktryna prawa wypracowały w tym zakresie pewne reguły. Było to konieczne, bo w przepisach prawa ubezpieczeń społecznych i prawa podatkowego nie zdefiniowano pojęcia bezskuteczności egzekucji. Definicji takiej nie ma także w innych aktach prawnych.
Przyjmuje się zatem, że o spełnieniu omawianej przesłanki można mówić tylko wtedy, gdy postępowanie egzekucyjne dotyczące należności z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta