Jak długo Skarb Państwa odpowiada za błędy popełnione przez sędziów
Doktryna nie jest zgodna, jak liczyć terminy wysuwania roszczeń z tytułu wyrządzenia szkody przez niezgodne z prawem wyroki
Jaki jest termin przedawnienia na wniesienie pozwu cywilnego w razie stwierdzenia przez Sąd Najwyższy niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia tego sadu? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 4171 § 2 kodeksu cywilnego, w razie wyrządzenia szkody przez wydanie prawomocnego orzeczenia lub ostatecznej decyzji, jej naprawienia można zasadniczo żądać dopiero po stwierdzeniu we właściwym postępowaniu ich niezgodności z prawem.
Innymi słowy dla powstania odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego za szkodę wynikającą z wydania niezgodnych z prawem decyzji przez organ administracji lub orzeczenia przez sąd konieczne jest zasadniczo uzyskanie stosownego prejudykatu (tzw. orzeczenia wstępnego), stwierdzającego niezgodność z prawem działania w zakresie wykonywania władzy publicznej przez organy państwa lub samorządu (od 25 września 2010 r., na mocy art. 4241b kodeksu postępowania cywilnego, w określonych przypadkach dopuszczalne jest dochodzenie odszkodowania także bez uprzedniego stwierdzenia niezgodności orzeczenia z prawem).
Orzeczenie wciąż prawomocne
Nie każda zatem niezgodność z prawem decyzji lub orzeczenia może stanowić podstawę odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa względnie jednostki samorządu terytorialnego, a jedynie taka, która...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta