Szef nie ma wpływu na decyzję o powiększeniu rodziny
Uniknie zwolnienia pracownica, która zajdzie w ciążę w okresie wymówienia. Nawet jeśli zrobiła to celowo, żeby zachować etat, nie narusza zasad współżycia społecznego
Kobieta ma prawo w dowolnym momencie założyć rodzinę, mieć dzieci i korzystać z przywilejów z tym związanych. A te są rozległe.
Jaki zakaz
Szef nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę (zawartej na czas nieokreślony, określony, wykonania określonej pracy i okres próbny przekraczający miesiąc) w okresie ciąży a także urlopu macierzyńskiego.
Natomiast umowy terminowe, które uległyby wskutek tego rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, przedłużają się do porodu (art. 177 § 1 i 3 k.p.).
Oznacza to, że pracownica nie może znajdować się w tym szczególnym stanie zarówno w chwili doręczenia jej decyzji o rozstaniu, jak i w chwili wystąpienia przewidzianego w niej skutku, czyli upływu okresu wymówienia i rozwiązania kontraktu (art. 30 § 1 pkt 2 – 3 i 5 k.p.). To samo dotyczy rozwiązania angażu wskutek upływu okresu, na który został zawarty (art. 30 § 1 pkt 4) i bez wypowiedzenia z przyczyn niezawinionych (art. 53 § 1 i 2 k.p.).
O tym że pracownica spodziewa się dziecka, ma niezwłocznie poinformować szefa. Wówczas powinien on albo zrezygnować z planowanego zwolnienia, albo – jeśli dowiedział się już po tym fakcie – odwołać oświadczenie o zakończeniu współpracy.
W przeciwnym razie powództwo, z którym podwładna wystąpi do sądu, zostanie uwzględnione bez badania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta