Jak opodatkować sprzedaż majątku po likwidacji firmy
W ustawie o PIT na nowo uregulowano konsekwencje zakończenia indywidualnej działalności gospodarczej i rozwiązania spółki osobowej. Zasady rozliczenia dochodów mogą jednak budzić wątpliwości
Dotychczas od wartości remanentu likwidacyjnego (sporządzanego po zakończeniu działalności) obliczano zryczałtowany dochód (przez pomnożenie wartości tego remanentu przez wskaźnik rentowności z ostatnich trzech miesięcy, względnie z ostatniego roku).
Podlegał on zryczałtowanemu 10-proc. podatkowi, uiszczanemu w terminie płatności zaliczki za ostatni miesiąc (kwartał) prowadzenia działalności.
Przychód ze zbycia
Od 1 stycznia 2011 r. nie ma już opodatkowania dochodu z remanentu likwidacyjnego. Zamiast tego będzie powstawał przychód ze zbycia składników majątkowych pozostałych po likwidacji działalności (rozwiązaniu spółki).
Zgodnie bowiem z nowym brzmieniem art. 14 ust. 2 pkt 17 ustawy o PIT przychodem z działalności gospodarczej jest także przychód z odpłatnego zbycia składników majątku:
- pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie,
- otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki.
Przychód będzie więc powstawał w razie zbycia jakichkolwiek składników majątku, nie tylko środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, ale także towarów, składników...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta