Raczej nie będzie rekompensaty
Osoba zwolniona z pracy z powodu przewlekłej niedyspozycji zdrowotnej, na jaką „zapadła” w obawie przed redukcjami grupowymi, ma małe szanse na odprawę ekonomiczną
Nie dostanie jej, gdy szef rozstał się z nią prawidłowo w trybie art. 53 kodeksu pracy. Nie ma co na nią liczyć również, kiedy pracodawca wprawdzie dopuścił się formalnych nieprawidłowości przy zerwaniu współpracy bez wypowiedzenia, ale długie zwolnienie lekarskie było rzeczywistą przyczyną jego decyzji – potwierdził Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 18 sierpnia 2009 r. (I PK 52/09).
Maria A. była zatrudniona na stanowisku zastępcy dyrektora ds. techniczno-eksploatacyjnych w szpitalu dziecięcym. Placówka miała kłopoty finansowe i szykowała się do gruntownej reorganizacji. Dyrektor powiadomił związki zawodowe o zlikwidowaniu – w ramach oszczędności – etatu zajmowanego przez kobietę.
Wtedy Maria A. poszła na ponadroczne zwolnienie lekarskie, z jedynie dwudniową przerwą wykorzystaną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta