Niesolidny może figurować w rejestrze dłużników nawet dziesięć lat
Dłużnik może być wpisany do rejestru dłużników niewypłacalnych na wniosek wierzyciela
Mój kontrahent uzyskał w II instancji przeciwko mnie wyrok zasądzający. Wniosłem skargę kasacyjną od tego wyroku do Sądu Najwyższego. Kontrahent wezwał mnie do zapłaty. Grozi wpisaniem mnie do rejestru dłużników niewypłacalnych. Czy ma takie prawo? – pyta czytelnik.
Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Zgodnie z art. 56 ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (DzU z 2007 r. nr 168, poz. 1186 ze zm.) wpis do rejestru dłużników niewypłacalnych prowadzonego w ramach KRS może nastąpić także na wniosek wierzyciela. Wniosek wierzyciela dotyczyć może tylko dłużnika będącego osobą fizyczną. Nie wchodzi to w rachubę w wypadku np. spółki z o.o.
Wierzyciel musi przede wszystkim dysponować tytułem wykonawczym stwierdzającym istnienie długu. Takim tytułem wykonawczym jest m.in. prawomocny wyrok sądu zaopatrzony dodatkowo w klauzulę wykonalności (art. 776 i nast....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta