Co najbardziej zmieniło Polskę
Wejście do UE, śmierć Jana Pawła II, katastrofa smoleńska – eksperci typują najważniejsze wydarzenia
Pierwsza dekada XXI w. obfitowała w wydarzenia, które zmieniły polską rzeczywistość. „Rz” poprosiła 20 ekspertów z różnych dziedzin o wytypowanie tych najważniejszych.
1. Akcesja do UE
Zdecydowana większość za przełomowe uznała wstąpienie Polski do Unii Europejskiej
1 maja 2004 r. – Integracja dała nowe możliwości nie tylko rozwoju w sensie gospodarczym, ale także inną perspektywę myślenia Polaków. Staliśmy się częścią Europy, co stworzyło nowe wyzwania istotne z punktu widzenia rozwojowego – podkreśla dr Ireneusz Siudem, psycholog społeczny.
I choć przed podpisaniem przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i premiera Leszka Millera (SLD) traktatu akcesyjnego zarzucano lewicy, że wynegocjowała nie najlepsze warunki porozumienia (np. w kwestiach gospodarczych), a eurosceptycy przekonywali, iż członkostwo w UE oznacza utratę części suwerenności, to w referendum w 2003 r. ponad 77 proc. Polaków opowiedziało się za przystąpieniem do Unii (przeciw było 22,5 proc.).
– Dzięki wejściu Polski do UE mamy do czynienia nie tylko ze wzrostem pozycji Polski na europejskiej scenie politycznej, ale i przypływem sporych środków finansowych – ocenia prof. Roman Bäcker, politolog. W ciągu sześciu lat dostaliśmy z UE ok. 38 mld euro, do wspólnej kasy wpłaciliśmy 17 mld euro.
Rozmówcy „Rz” podkreślają, że pozytywną konsekwencją...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta