Zemsta Montezumy
Chorobotwórcze pałeczki okrężnicy stają się groźniejsze od salmonelli
Zemsta Montezumy
Japończycy rozpoczęli masowe badania, m. in. w Sakai pod Osaką, by uniknąć kolejnej fali zatruć pokarmowych, wywołanych szczepami chorobotwórczych bakterii E. coli. Oględzinom najpierw będą poddane kucharki pracujące wszkolnych stołówkach, dopiero potem uczniowie. Epidemia, jaka wybuchła w ostatnich miesiącach w Kraju Kwitnącej Wiśni, było ciosem dla Japończyków, którzy zawsze dumni byli ze swej higieny. Najlepiej dowodzi to, że do podobnych zatruć może też dojść w każdym innym zakątku świata, także w Polsce.
Jak dotąd, w Japonii zatruło się ponad 8 tys. osób, 440 dzieci było hospitalizowanych, a ośmioro zmarło. Najwięcej zachorowań zanotowano w zachodniej części kraju, głównie wśród najmłodszych. Do wybuchu epidemii doszło najprawdopodobniej po spożyciu skażonej wieprzowiny i surowej ryby, przechowywanych przez kilka godzin w upale, poza lodówką. Ale podobne przypadki zdarzają się też w innych krajach. W 1982 r. wybuchła epidemia w USA (wstanie Oregon) . W ciężkim stanie znalazło się wtedy 47 dzieci,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta