Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co jest co

03 sierpnia 1996 | Prawo | JW

Rada Europy a Unia Europejska

Co jest co

Jarosław Wereszczyński ze Strasburga

Osobie nie śledzącej na bieżąco kontaktów Polski z organizacjami europejskimi termin "struktury europejskie" mówi niewiele.

Aby wyjaśnić różnice między niektórymi organizacjami europejskimi, podzielmy je na trzy podstawowe grupy w zależności od ich głównych zadań: militarne, ekonomiczne i społeczno-polityczne. Są to trzy komplementarne filary bezpieczeństwa europejskiego i stabilizacji politycznej w Europie. Mówiąc o integracji Polski ze strukturami europejskimi, należy mieć na względzie następujące zagadnienia:

Jbezpieczeństwo militarne -- członkostwo Polski w Pakcie Północnoatlantyckim i jego zbrojnym organie Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego (NATO) ,

Jbezpieczeństwo ekonomiczne -- członkostwo Polski w Unii Europejskiej (Wspólnotach Europejskich) ,

Jbezpieczeństwo demokratyczne (utrwalanie pluralistycznej demokracji, umacnianie praworządności oraz ochrona praw człowieka) -- członkostwo Polski w Radzie Europy.

Nikt już chyba w Polsce nie ma wątpliwości, czym jest NA-TO, co daje członkostwo w nim i dlaczego tak konsekwentnie dążymy do uzyskania statusu członka.

Rozbieżność poglądów pojawia się, gdy idzie o członkostwa Polski w innych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 822

Spis treści
Zamów abonament