Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ewa Niezgoda

03 sierpnia 1996 | Plus Minus | KM

Ludzie książki

Ewa Niezgoda

Kierować 75 pracownikami, to w polskim ruchu wydawniczym oznacza szefostwo jednej z największych firm edytorskich. Tymczasem Ewa Niezgoda jest redaktorem naczelnym tylko (lub aż) jednego z trzech pionów wydawnictwa. Tyle, że chodzi o zdecydowanie największą w kraju oficynę, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.

Ewa Niezgoda wydaje w ciągu roku około 400 tytułów, z czego 160 decyduje o zyskach WSiP-u. Są to podręczniki ogólnokształcące. Pozostałe pozycje to zeszyty ćwiczeń, przewodniki nauczycielskie, prace popularnonaukowe, wreszcie -- jak mówi pani redaktor -- książki ładne. Takie jak "Portret w malarstwie" z zakupionej w Barcelonie licencji Parramon Ediciones. Podobne książki, związane głównie z wychowaniem plastycznym i muzycznym, poza wszystkimi swoimi walorami mają jeszcze i ten, że zapewniają wydawcom ze WSiP-udobre samopoczucie. Niech będzie, że są wyrazem próżności edytorskiej.

Niektórzy autorzy współpracują ze WSiP-em "od zawsze", jak np. Ryszard Matuszewski, z którego podręczników do języka polskiego dla szkół ponadpodstawowych uczyło się już kilka pokoleń. Ostatnim jego tytułem wydanym na placu Dąbrowskiego w Warszawie była "Poezja polska 1939--1991. Antologia". Pojawiają się i nowi autorzy. I tak autorską koncepcję podręcznika...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 822

Spis treści
Zamów abonament