Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odszkodowania dla robotników przymusowych nadal pod znakiem zapytania

03 sierpnia 1996 | Prawo | KG

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Odszkodowania dla robotników przymusowych nadal pod znakiem zapytania

Ogłoszone niedawno orzeczenie Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którym prawo międzynarodowe nie wyklucza indywidualnych roszczeń odszkodowawczych dla cudzoziemskich robotników przymusowych w III Rzeszy wobec Republiki Federalnej Niemiec, obudził nadzieję pozostających jeszcze przy życiu ofiar wyzysku hitlerowskiego na uzyskanie finansowego zadośćuczynienia. Zainteresowani będą jednak musieli występować na drogę sądową, a prawnicy niemieccy zwracająuwagę, że nie jest wcale pewne, jak orzeczenie Trybunału będzie interpretowane przez sądy powszechne.

Rząd federalny ostatni raz wypowiedział się w tej kwestii 3 czerwca br. , powtarzając raz jeszcze, że zadośćuczynienie za nieodpłatną pracę przymusową wchodzi w skład reparacji wojennych, to znaczy świadczeń, które mogą być uregulowane tylko między państwami na podstawie prawa międzynarodowego. Z tego powodu robotnicy przymusowi nie mogą mieć także roszczeń wobec prywatnych firm niemieckich.

Rząd niemiecki powołuje się przy tym od lat, podobnie jak firmy, które zatrudniały robotników przymusowych, na umowę londyńską z 1953 r. , na mocy której...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 822

Spis treści
Zamów abonament