"Miron. Wspomnienia o poecie"
Tytuł miesiąca
"Miron. Wspomnienia o poecie"
Trzynaście lat minęło od śmierci Mirona Białoszewskiego. Zmarł w nocy z 16 na 17 czerwca, w trakcie drugiej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Nie doczekał 61. urodzin, zabrakło mu niecałych dwu tygodni. Chorował właściwie od zawsze, niosąc w sobie świadomość śmierci, która nasiliła się w ostatnim okresie, po ciężkim zawale. "Ale nie martwię się tym -- pisał do poety, Józefa Barana. -- Ani terminem. Ani niebyciem. Wreszcie spokój od wszystkiego. Stan niebycia dobrze mi znany. Raz już nie byłem. Aż do 1922 r. Inni też. Tylko zapominają".
W 1922 roku Miron Białoszewski urodził się. Od zapomnienia postanowili ocalić postać poety jego krewni, przyjaciele i znajomi, krytycy literaccy i dziennikarze. Ze wspomnień 34 osób powstała, jak pisze Hanna Kirchner: "opowieść zbiorowa, której głosy uzupełniają się i objaśniają wzajemnie, prowadzą ze sobą dialog". Czytelnicy wydanej przez Tenten książki otrzymali Mirona Białoszewskiego portret zwielokrotniony.
Czas na zebranie ipublikację tych wspomnień był najwyższy. Już i tak dziewięć nazwisk współautorów "Mirona" znaczonych jest czarnymi obwódkami. A przecież w wypadku takich artystów jak Białoszewski, losów osobistych nie da się oddzielić od twórczości. Nie można tej poezji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta