Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Udzielanie pomocy z funduszu socjalnego nie jest działalnością gospodarczą

05 kwietnia 2011 | Prawo i praktyka | Paweł Selera

Czy przyznawanie pożyczek pracownikom z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych podlega VAT? Pracodawcy często zadają sobie to pytanie

Moim zdaniem nie, i wszelkie wątpliwości są tu nieuzasadnione ze względu na charakter, w jakim występuje pracodawca udzielając wsparcia ze środków funduszu (zfśs).

Pracodawca to tylko administrator

Wszystkie specyficzne cechy związane z funkcjonowaniem i dysponowaniem funduszem >patrz ramka powodują, że pracodawca wykonując czynności związane z zfśs jest jedynie jego administratorem. W istocie bowiem są to czynności administracyjne, których obowiązek wykonania wynika z ustawy o zfśs.

Jak funkcjonuje zfśs

W świetle ustawy z 4 marca 1994 o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.) tworzą go pracodawcy zatrudniający według stanu na 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty (art. 3 ust. 1).

Pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych tworzą fundusz, bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników (art. 3 ust. 2). Zgodnie z art. 5 fundusz tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Środki funduszu zwiększa się między innymi o odsetki od środków funduszu i wpływy z oprocentowania pożyczek udzielonych na cele mieszkaniowe.

Co istotne środkami funduszu administruje pracodawca. Są

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8895

Spis treści
Zamów abonament