Jak zabezpieczyć warunki transakcji
Przy zawieraniu umowy przedwstępnej przedsiębiorcy mogą ustalić na wypadek jej niewykonania karę umowną bądź zadatek
W praktyce gospodarczej umowę przedwstępną stosuje się w złożonych lub też wieloetapowych transakcjach. Dziś, gdy zawarcie wielu umów wymaga długotrwałych negocjacji, rokowań, listów intencyjnych, postępowania przetargowego, znaczenie umowy przedwstępnej gwałtownie wzrasta.
Charakter zawiązanej umowy
Umowa przedwstępna należy do instytucji prawa zobowiązaniowego i wywołuje skutki prawne o charakterze rozporządzającym i zobowiązującym. Jest to instytucja przygotowująca zawarcie właściwej umowy także między przedsiębiorcami. Jej treścią jest zobowiązanie do zawarcia w przyszłości oznaczonej umowy stanowczej (art. 389 k.c.).
Świadczenie wynikające z umowy przedwstępnej polega na złożeniu w przyszłości odpowiedniego oświadczenia woli oraz podjęciu innych czynności potrzebnych do zawarcia umowy stanowczej. Innymi słowy konsekwencją zawarcia mowy przedwstępnej powinno być zawarcie umowy w niej przyrzeczonej.
To, czy dana czynność prawna jest umową przedwstępną czy ma inny charakter, wynika z wykładni dokonanej zgodnie z zasadami prawa cywilnego. Tłumacząc tę umowę, należy uwzględnić okoliczności złożenia oświadczenia woli, a w szczególności zgodny zamiar stron i cel umowy.
Umowa przedwstępna to nie to samo co zobowiązująca do dokonania jakiegoś rozporządzenia. Każda z nich służy realizacji innego celu społeczno-gospodarczego. Umowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta