Przy silnym wietrze lepiej nie wchodzić na rusztowanie
Pracownicy budowlani to największa grupa poszkodowanych w wypadkach przy pracy. Większość nieszczęść wynika z niestosowania się zarówno pracodawców, jak i ich podwładnych do wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy
Osoby odpowiedzialne za zorganizowanie pracy przy stawianiu domu czy jego remontowaniu muszą wziąć pod uwagę wiele przepisów porozrzucanych w kilku ustawach i kilkunastu rozporządzeniach. Przy pracach budowlanych przeszkolenie pracowników i wywieszenie instrukcji bhp to zdecydowanie za mało.
Dzisiaj skupimy się przede wszystkim na obowiązkach wynikających z rozporządzenia ministra infrastruktury z 6 lutego 2003 w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (DzU nr 47, poz. 401).
Na większych placach budowy inwestor zawiadamia o zamiarze rozpoczęcia robót budowlanych inspektora pracy. Robi to na siedem dni przed rozpoczęciem prac.
Konkretnie chodzi o takie miejsca, w których przewiduje się wykonywanie robót budowlanych trwających dłużej niż 30 dni roboczych i jednoczesne zatrudnienie co najmniej 20 osób. Albo na których planowany zakres robót przekracza 500 tzw. osobodni.
Bardzo często na tej samej budowie prace wykonują jednocześnie pracownicy zatrudnieni przez różnych pracodawców. Muszą oni wówczas wyznaczyć koordynatora sprawującego nadzór nad bezpieczeństwem i higieną pracy.
Obowiązkowo ustalają też sposoby postępowania w razie wystąpienia zagrożeń zdrowia lub życia pracowników. Oczywiście niezbędna jest też współpraca między tymi podmiotami....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta