Komu przysługuje tytuł akcjonariusza
Każdy z małżonków może dokonywać odrębnej czynności prawnej i nabywać w zamian za środki ze swojego majątku osobistego akcje spółki, które staną się jego składnikiem
Podstawowe znaczenie dla wykonywania uprawnień akcjonariusza małżonka odgrywają regulacje kodeksu spółek handlowych.
W stosunkach wewnątrzspółkowych akcjonariuszem jest ten małżonek, który był stroną czynności prawnej prowadzącej do nabycia akcji.
Dzięki temu spółka nie musi badać, z jakiego źródła pochodzą środki na nabycie udziałów, a prawa akcjonariusza są wykonywane tylko przez tego małżonka, który nabył akcje.
Akcje nabył jeden z małżonków
W sytuacji pozostawania przez małżonków w ustroju rozdzielności majątkowej bądź rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków akcje należą do majątku małżonka, który dokonał czynności prawnej, której skutkiem jest nabycie akcji, albo na którego przeniesiono akcje w drodze spadkobrania.
Więcej problemów powstaje, gdy małżonkowie pozostają w ustroju wspólności ustawowej bądź wspólności umownej i nie uregulowali tej kwestii w intercyzie.
Na nabycie akcji mogą zostać przeznaczone zarówno środki z majątku osobistego, jak i z majątku wspólnego małżonków. W przypadku gdy akcje nabywane są ze środków z majątku osobistego, stają się składnikiem majątku osobistego.
Przykład 1
Piotr S., pozostający w związku
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta