Dwie Koree…
Powojenne losy Korei, pierwszej ofiary japońskiej ekspansji, pozostającej pod okupacją od 1910 r., rozpatrywano podczas obradującej w 1943 roku konferencji kairskiej. Prezydent USA Franklin D. Roosevelt, premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill i reprezentujący Chiny Czang Kaj-szek przyjęli wówczas ogólnikowe oświadczenie o „konieczności odbudowy niepodległego państwa koreańskiego”
Po kapitulacji Japonii w 1945 roku na Półwysep Koreański od północy zaczęły wkraczać oddziały sowieckie. Aby zapobiec zajęciu przez Armię Czerwoną całego półwyspu, administracja amerykańska zaproponowała Moskwie wyznaczenie wzdłuż 38. równoleżnika linii demarkacyjnej oddzielającej oddziały sowieckie od amerykańskich, które dopiero szykowały się do lądowania w Korei. Stalin przystał na tę propozycję.
W grudniu 1945 roku problematyka koreańska była dyskutowana w trakcie moskiewskiej konferencji ministrów spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, USA i ZSRR. Przyjęto wówczas sowiecką koncepcję powołania ogólnokoreańskiego rządu. Wobec narastającego konfliktu między niedawnymi aliantami nigdy jednak do tego nie doszło.
6 maja 1948 roku wyłoniona w strefie amerykańskiej legislatywa, na czele której stanął Li Syng Man (według innej transkrypcji Syngman Rhee), proklamowała utworzenie Republiki Korei. W odpowiedzi wyłonione w strefie sowieckiej Najwyższe Zgromadzenie Ludowe ogłosiło 9 września powstanie Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Po ukonstytuowaniu się KRLD jej terytorium opuściły (do listopada) oddziały Armii Czerwonej. W 1949 roku z Południa wycofały się wojska amerykańskie. Pozostała tam licząca ok. 1000 osób grupa doradców.
...i dwie armie koreańskie
Komunistyczna Koreańska Armia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta