Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wandale u ujścia Tybru

25 czerwca 2011 | Bitwy i wyprawy morskie | Krzysztof Masłoń
Moneta króla Wandalów Gejzeryka, V w. n.e.
źródło: Wikipedia
Moneta króla Wandalów Gejzeryka, V w. n.e.
Gejzeryk na czele Wandalów plądruje Rzym, mal. Karl Briullow, 1833 – 1836 r.
źródło: Archiwum „Mówią Wieki"
Gejzeryk na czele Wandalów plądruje Rzym, mal. Karl Briullow, 1833 – 1836 r.

W 429 roku 80 tysięcy Wandalów najechało północną Afrykę; stworzyli tam imperium, opanowali Korsykę, Sardynię, Baleary i część Sycylii, w 455 r. zdobyli Rzym i rozbili rzymską flotę, a w 534 r., po 105 latach, odkąd pojawili się w Afryce, zostali zwyciężeni przez Belizariusza i to był koniec tego ludu przybyłego ze Skandynawii, w którym w swoim czasie doszukiwano się protoplastów Polaków.

Teorię tę odrzuca jednak najpoważniejszy polski znawca tematu prof. Jerzy Strzelczyk w pracy „Wandalowie i ich afrykańskie państwo" (PIW, Warszawa 2005), pisząc jedynie, że „germańscy Wandalowie, zanim podążyli na zachód i południe i zanim wybiła godzina ich powszechnodziejowej, świetnej, choć krótkotrwałej kariery, przebywali na części ziem polskich i oblicze tych ziem współkształtowali".

Po co przybyli z Hiszpanii do Afryki? Kierowała nimi – czytamy – „po prostu chęć zawładnięcia bogatą, urodzajną i w zasadzie nietkniętą jeszcze zniszczeniami wojennymi prowincją rzymską". A jak to uczynili? Prawdopodobnie przeprawili się z niewielkiego hiszpańskiego portu Iulia Traducta (obecnej Tarify) w kierunku południowo-zachodnim, w pobliże dzisiejszego Tangeru. Zakładając, że wódz Wandalów Gejzeryk (Genzeryk) dysponował 500 barkami (w każdej mieściło się pięć osób, nie licząc obsługi), a przepłynąć trzeba było w obie strony 62 kilometry,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8962

Spis treści
Zamów abonament