Kobiety płacą mniej: dyskryminacja mężczyzn?
Czy stosowanie zniżek opartych na kryterium płci narusza zasadę równego traktowania – to temat rozważań przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego
N iektóre kluby piłkarskie wprowadziły specjalne ulgi cenowe dla kobiet na bilety wstępu na mecze piłkarskie. W związku z tym prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich (RPO), wystąpiła do zarządu Ekstraklasy SA z prośbą o zajęcie stanowiska, czy nie prowadzi to do dyskryminacji mężczyzn. Do biura rzecznika wpływają skargi kibiców, że praktyka ta jest stosowana dość często. Dla przykładu: cenniki takich klubów piłkarskich, jak Górnik Zabrze, Lechia, Gdańsk, Wisła Kraków i Zagłębie Lubin przyznają kobietom bilet ulgowy, a cennik Klubu Piłkarskiego Cracovia ustala nawet dla kobiet specjalne bilety za symboliczną złotówkę.
Co najmniej dwa powody
RPO zaniepokoiła się tym zjawiskiem co najmniej z dwóch powodów.
Po pierwsze, skoro niejednokrotnie to Skarb Państwa czy też jednostki samorządu terytorialnego są właścicielami obiektów sportowych (stadionów, boisk i innych), to bezpośrednio ciąży na nich konstytucyjny obowiązek równego traktowania wszystkich obywateli, także bez względu na płeć. Zróżnicowanie warunków dostępu do widowisk piłkarskich oparte wyłącznie na płci może stanowić naruszenie konstytucyjnej wolności korzystania z dóbr kultury.
Po drugie, zgodnie z przepisami ustawy z 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta