Szef długo może zastanawiać się nad wymówieniem
Nie ma przepisów określających, do kiedy pracodawcy wolno wypowiedzieć podwładnemu angaż. Może więc to nastąpić także po dłuższym czasie od wystąpienia uzasadniającej to przyczyny
Nadal jednak musi być ona aktualna i przemawiać za pożegnaniem tej osoby.
Sąd bada
Oceniając wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieokreślony, sąd pracy bada nie tylko zachowanie przez pracodawcę wymogów formalnych, ale także zasadność wymówienia. Ma to znaczenie także, gdy szef wypowiada angaż po znacznym czasie od zaistnienia przyczyny uzasadniającej rozstanie.
Upływ czasu nie jest bowiem obojętny. Wskutek mijających tygodni okoliczności przemawiające za rozstaniem mogą się stać nieaktualne lub niewystarczające, aby je uzasadnić w świetle art. 45 § 1 k.p.
Dlatego w razie ewentualnego sporu pracodawca musi wykazać przed sądem, że podany podwładnemu powód wymówienia jest nadal aktualny i uzasadnia rozwiązanie z nim angażu.
Dlatego wypowiedzenie angażu z powodu okoliczności mającej miejsce ponad rok przed złożeniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta