O ile za dużo chcesz za mieszkanie
Tomasz Lebiedź, Praskidom.pl, pośrednik i doradca na rynku nieruchomości, wykładowca SGH: Dlaczego nie możesz sprzedać swojego mieszkania lub domu? Pewnie chcesz tyle, za ile widziałeś podobną ofertę w sieci. Tymczasem ceny większości nieruchomości w ogłoszeniach są zawyżone o 20 – 30 procent
Rz: Jak ocenić realną wartość nieruchomości, którą chcemy sprzedać lub kupić?
Tomasz Lebiedź: Wiele zależy od tego, co rozumiemy pod pojęciem „realna wartość nieruchomości". Na przykład dla dewelopera, który postawił dom jednorodzinny, tzw. dolną granicą realnej wartości będzie łączna cena działki, wartość nakładów na budowę domu i całej infrastruktury oraz koszty finansowe. Do tej kwoty deweloper dolicza swój planowany zysk i tak powstaje cena.
Nabywcy taki rachunek zupełnie nie interesuje. Jeśli tego domu będzie poszukiwał, aby w nim zamieszkać – będzie oceniał jego wartość, porównując go z innymi ofertami. Poza tym dla jednej osoby ten sam budynek może być domem marzeń, a dla drugiej bezładnie ustawioną kupą cegieł.
Czym zatem powinniśmy się kierować, wystawiając nieruchomość do sprzedaży? Jak ustalić cenę ofertową?
Tu powinno być pomocne zastosowanie jednej z podstawowych zasad szacowania wartości, czyli odpowiedź na pytanie, za ile...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta