Kiedy, przekazując auto na prywatny użytek, trzeba naliczyć VAT
Od nieodpłatnego udostępnienia firmowego samochodu trzeba niekiedy zapłacić podatek. Czy dotyczy to także pojazdów w leasingu?
Moim zdaniem nie, bo pozwalając np. pracownikowi na użytkowanie takiego pojazdu w prywatnych celach, nie świadczymy usługi w rozumieniu art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
Nieodpłatne świadczenie
Od 1 kwietnia 2011 zmieniły się przepisy ustawy o VAT dotyczące nieodpłatnego świadczenia usług. Jedną z kategorii nieodpłatnego świadczenia usług jest wykorzystanie składników majątku firmowego (w stosunku do których przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego) na cele prywatne podatnika, jego pracowników bądź innych osób.
Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy VAT za odpłatne świadczenie usług (podlegające opodatkowaniu) uznaje się także użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.
Wyjątki od reguły
Przepisy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta