Wydarzenia

30 lipca 2011 | Bitwy i wyprawy morskie | Tomasz Bohun
Zbigniew Boniek (z prawej) cieszy się po strzeleniu gola w meczu z Belgią na mistrzostwach świata w Hiszpanii w 1982 r.
źródło: Archiwum „Mówią wieki”

Świat

13 czerwca 1982 roku w Hiszpanii rozpoczęły się XII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Impreza, w której pierwszy raz uczestniczyły 24 ekipy narodowe, trwała do 11 lipca. Początek rozgrywek grupowych był dla reprezentacji Polski niepomyślny: drużyna prowadzona przez trenera Antoniego Piechniczka bezbramkowo zremisowała z Włochami i Kamerunem. Meczem ostatniej szansy okazało się spotkanie z Peru, które Polacy wygrali aż 5:1 (bramki dla Polski padły w ciągu 22 minut drugiej połowy, a strzelili je: Włodzimierz Smolarek, Grzegorz Lato, Zbigniew Boniek, Andrzej Buncol i Włodzimierz Ciołek). W drugiej...