Jaki podatek od nieruchomości
Problemy rodzi brak definicji ustawowych pojęć „budynek mieszkalny” i „część budynku”, a także klasyfikowanie budynków jako związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – o to też pytali czytelnicy
Stawka dla miejsca garażowego
- W jednym akcie notarialnym kupiłam mieszkanie wraz z prawem użytkowania miejsca garażowego (nie jest to wyodrębniony garaż). Płacę od niego podatek od nieruchomości jak od mieszkania (tak obliczyli w gminie). Później dokupiłam drugie prawo do użytkowania miejsca garażowego. Od niego naliczono podatek według stawek przewidzianych dla pozostałych budynków. Czy prawidłowo?
Kwestia opodatkowania garaży podatkiem od nieruchomości jest w praktyce źródłem wielu sporów. Wątpliwości wynikają z braku definicji ustawowych pojęć „budynku mieszkalnego” oraz „części budynku” i różnych prób ich interpretacji, a co za tym idzie – odmiennej kwalifikacji podatkowej.
Jeżeli chodzi o pojęcie „budynku mieszkalnego”, to moim zdaniem powinno być ono interpretowane w taki sposób, w jaki jest rozumiane na gruncie Klasyfikacji Środków Trwałych oraz Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych.
Budynkiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta