Jak założyć agencję ochrony
Przedsiębiorca zanim utworzy firmę ochroniarską, musi spełnić określone warunki, czyli mieć licencję drugiego stopnia pracownika ochrony albo zabezpieczenia technicznego
Utworzenie agencji ochrony osób i mienia w latach 90. ubiegłego wieku stało się dobrym biznesem. Agencje zyskiwały na znaczeniu wraz z rozwojem gospodarki wolnorynkowej i tzw. prywatyzacją bezpieczeństwa.
Co trzeba zrobić
1. Należy mieć licencję drugiego stopnia (lub wspólnika z taką licencją)
2. Założyć firmę
3. Złożyć odpowiednie dokumenty do MSWiA
4. Uiścić opłatę skarbową
5. Po otrzymaniu licencji zawiadomić MSWiA o rozpoczęciu działalności
6. Przygotować odpowiedni wzór ubioru i oznaczenia pracowników
Obowiązujące przepisy
Prowadzenie przedsiębiorstwa zajmującego się ochroną osób i mienia zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest działalnością regulowaną. Podjęcie jej wymaga uzyskania zgody organu koncesyjnego, którym jest minister spraw wewnętrznych i administracji.
Szczegółowe zasady i warunki, jakie należy spełnić przy zakładaniu firmy ochroniarskiej, reguluje ustawa z 22 sierpnia 1997 o ochronie osób i mienia. Zgodnie z nią działalność taka może być realizowana w formie ochrony bezpośredniej fizycznej – stałej lub doraźnej oraz polegającej na stałym dozorze sygnałów przesyłanych, gromadzonych i przetwarzanych w elektronicznych urządzeniach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta