Prawa i interesy nie tolerują zaniechań
Spóźniona reakcja na naruszenie niektórych dóbr niematerialnych może pozbawić przedsiębiorcę ochrony, i to nie tylko na skutek przedawnienia – pisze aplikant adwokacki w Hogan Lovells
Pozycja na rynku czy renoma lub rozpoznawalność produktów lub usług stanowią ogromne wartości dla przedsiębiorstwa, a system prawny, co do zasady, udziela im ochrony. Wartości te można chronić na wiele sposobów. Szczególnie poleca się rejestrację znaków towarowych i wzorów przemysłowych stanowiących podstawowe nośniki tych wartości. Rejestracji dokonuje się w Urzędzie Patentowym lub odpowiednim organie między- lub ponadnarodowym. Dzięki rejestracji znaku czy wzoru w razie próby podszycia się pod takie oznaczenie (wzór) przedsiębiorcy przysługują roszczenia określone w ustawie – Prawo własności przemysłowej. W szczególności uprawniony może żądać zaniechania naruszeń, wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści, naprawienia szkody przez naruszyciela.
Ale nawet jeśli ani znak towarowy, ani wzór nie zostały zarejestrowane, podobne roszczenia można podnosić na podstawie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Pozwala ona domagać się od nieuczciwych konkurentów co najmniej zaniechania szkodliwych praktyk, które narażają nasze przedsiębiorstwo na szwank lub stanowią formę pasożytowania na naszej renomie czy pozycji. Uczciwy przedsiębiorca dysponuje więc całym arsenałem środków ochronnych. Jednakże tylko do czasu.
Rygory dla profesjonalistów
W idei ochrony dóbr niematerialnych (oznaczenia, wzory,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta