Bez opłat za zmianę umowy, spready nadal wysokie
Darmowe aneksy umożliwiające spłatę kredytu bezpośrednio w walucie obcej – to najważniejsza praktyczna konsekwencja antyspreadowych przepisów w prawie bankowym
Nowe prawo nie jest rewolucją, lecz tylko uporządkowaniem i doprecyzowaniem zapisów, które wcześniej pojawiły się w rekomendacjach Komisji Nadzoru Finansowego.
Już rekomendacja S (II) nakazywała bankom, aby umożliwiły klientom spłatę kredytu walutowego bezpośrednio we frankach czy euro. Natomiast w rekomendacji T pojawiło się zastrzeżenie, że bank nie może wprowadzać dodatkowych warunków ani obowiązku ponoszenia kosztów, które mogłyby utrudniać klientowi skorzystanie z takiej możliwości.
Nie był to jednak bezwzględny zakaz pobierania opłat. W praktyce większość banków przyjęła, że jednorazowa płatność za aneks do umowy kredytowej takim utrudnieniem nie jest, a więc jej pobieranie nie narusza zaleceń KNF.
Jasno napisane
Tymczasem tzw. ustawa antyspreadowa stanowi wprost, że skorzystanie z prawa do spłat w walucie nie może wiązać się z poniesieniem przez kredytobiorcę dodatkowych kosztów oraz że bank ma obowiązek bezpłatnie zmienić umowy kredytowe zawarte przed zmianą przepisów. Dla klientów niektórych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta