Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dodatkowy wypoczynek niepełnosprawnego bez zmian

01 września 2011 | Prawo i praktyka | Edyta Sieradzka

UPRAWNIENIA PRACOWNICZE | Niedoskonałość znowelizowanych przepisów może jedynie zniechęcić do zatrudniania osób, które udokumentują inwalidztwo. Przykładem jest wciąż niewyjaśniona kwestia udzielania tym osobom dodatkowego dziesięciodniowego wolnego od pracy

Ostatnie nowelizacje ustawy o rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej ustawa) – ze stycznia i czerwca – wywołują wiele negatywnych komentarzy. Wciąż nie ma jednomyślności, jak interpretować zmienione przepisy.

Wiadomo natomiast, że nowelizacja nie wcieliła w życie wszystkich założeń wynikających z uzasadnienia do jej projektu.

Dotyczy to m.in. zmiany zasad udzielania dodatkowego urlopu pracownikom niepełnosprawnym w stopniu znacznym lub umiarkowanym. A miał to być jeden ze skutków  nowelizacji.

Chodziło o  wykluczenie patologii polegającej na tym, że konsekwencje dostarczenia przez pracownika orzeczenia ze znacznym opóźnieniem – często dopiero w dniu rozwiązania stosunku pracy – ponosił pracodawca. Musiał udzielić zgromadzonych dni zaległego dodatkowego urlopu albo wypłacić ekwiwalent za ten wypoczynek, mimo że wcześniej nie miał pojęcia, że podwładny ma takie uprawnienia.

Który przepis stosować

Od 1 stycznia mamy w ustawie nowy art. 2a. Mówi on o tym, od kiedy pracodawca ma wliczać niepełnosprawnego do  stanu zatrudnienia takich osób w firmie. Co do zasady jest to dzień przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność.

Z kolei od czerwca dodano do ustawy art. 20c. Wskazuje on, że uprawnienia pracownicze wynikające z niepełnosprawności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9019

Spis treści
Zamów abonament