Szkolenie w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy
Zaniedbanie wymogów szkoleniowych może prowadzić do niedopełnienia obowiązku rejestracji transakcji podejrzanej, a w konsekwencji skutkować odpowiedzialnością karną
Jedną z istotnych konsekwencji zmian dostosowujących ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu do zapisów dyrektywy unijnej (tzw. III dyrektywa AML) jest konieczność zapewnienia udziału pracowników wykonujących obowiązki przewidziane w ustawie w programach szkoleniowych dotyczących tych obowiązków.
Znaczne rozszerzenie definicji instytucji obowiązanych spowodowało natomiast objęcie wymogami szkoleniowymi wielu podmiotów, wśród których oprócz banków, firm inwestycyjnych czy zakładów ubezpieczeń znalazły się m.in. podmioty prowadzące działalność księgową, kantorową, faktoringową, fundacje i stowarzyszenia, prawnicy a także każdy przedsiębiorca przyjmujący płatności gotówkowe o równowartości co najmniej 15 tys. euro.
Groźba kary
Jednocześnie niedopełnienie powyższego obowiązku stanowi przesłankę nałożenia na dany podmiot kary pieniężnej nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta