Dyscyplinarka za wagary w pracy
Jeśli z przyczyn nieusprawiedliwionych podwładny nie stawi się w firmie, musi liczyć się z utratą posady. Szef może rozstać się z nim zarówno w drodze wypowiedzenia, jak i w sposób natychmiastowy z winy tego pracownika
Jednym z podstawowych obowiązków zatrudnionego jest pozostawanie do dyspozycji pracodawcy i świadczenie pracy. Wymóg ten narusza nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy. To wystarczający powód wymówienia, gdyż jest to zwykły sposób rozwiązania umowy o pracę.
Wbrew wymogom
Jeśli szef uzna nieusprawiedliwioną nieobecność za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków, może też rozwiązać angaż bez wypowiedzenia. Zezwala mu na to art. 52 § 1 pkt 1 k.p. Na dopuszczalność uznania nieusprawiedliwionej absencji za naruszenie podstawowych obowiązków wskazywał także Sąd Najwyższy w wyroku z 14 grudnia 2000 (I PKN 150/00).
Nieusprawiedliwienie nieobecności w pracy stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych mimo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta