Prawa adresata przy doręczaniu dokumentów z innego państwa
Organem centralnym w Polsce, który udziela informacji jednostkom przekazującym i poszukuje rozwiązań w przypadku trudności przy przekazywaniu dokumentów, jest Ministerstwo Sprawiedliwości, Departament Współpracy Międzynarodowej i Prawa Europejskiego
Prowadzenie interesów nie tylko we własnym kraju, ale również poza jego granicami nie jest już nowością. Rozwijająca się Europa i handel wewnątrzunijny zmuszają przedsiębiorców do zapoznania się z wieloma regulacjami na poziomie europejskim.
Ze względu na skutki prawne związane z doręczaniem dokumentów (wszczynających np. postępowanie przeciwko adresatowi) regulacje prawne zwłaszcza w tym zakresie mają kluczowe znaczenie.
Moc rozporządzenia
Każdy przedsiębiorca musi więc wiedzieć, do czego jest uprawniony w momencie otrzymania listu z sądu lub jak powinny zostać dostarczone dokumenty sądowe z innego państwa członkowskiego.
Rozporządzenie nr 1393/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z 13 listopada 2007 reguluje procedury doręczania w państwach członkowskich dokumentów sądowych i pozasądowych w sprawach cywilnych i handlowych.
Rozporządzenie to obowiązuje bezpośrednio, co oznacza, że wraz z wejściem w życie stało się ono automatycznie częścią polskiego porządku prawnego, bez potrzeby jego wprowadzenia do norm prawa polskiego. Odgrywa ono więc pierwszorzędną rolę w momencie doręczenia pisma między państwami Unii Europejskiej.
Ponadto przepisy rozporządzenia 1393/2007 są nadrzędne wobec postanowień dwu- lub wielostronnych umów, porozumień zawartych przez państwa członkowskie. Rozporządzenie obowiązuje we wszystkich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta