Licencji nie opodatkujesz ryczałtem
Przedsiębiorca udzielający zgody na korzystanie z wytworzonego przez siebie programu komputerowego uzyskuje przychód z działalności gospodarczej czy z praw majątkowych?
Według Izby Skarbowej w Poznaniu (interpretacja z 3 czerwca 2011, ILPB1/415-275/11-2/AGr) z tego drugiego źródła. Jednak moim zdaniem organ nie ma racji.
W jakiej formie
Sprawa rozpatrywana przez izbę dotyczyła podatnika prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą. Jej przedmiotem jest tworzenie oprogramowania komputerowego i jego sprzedaż.
Działalność prowadzona jest w sposób zorganizowany i ciągły. Formą sprzedaży jest udzielanie licencji na wytworzone oprogramowanie. Podatnik wystawia faktury, w których wskazany jest m.in. okres, na jaki udziela licencji.
Świadczone usługi przedsiębiorca opodatkowywał ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, stosując 5,5-proc. stawkę. Izba to zakwestionowała, stwierdzając, że działalność, w ramach której podatnik osiąga przychody z udzielanych licencji, nie może być uznana za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).
Należy ją traktować jako przychody z praw majątkowych w rozumieniu art. 18. Zatem do tego rodzaju przychodów nie będą miały zastosowania przepisy ustawy o podatku zryczałtowanym, lecz przepisy ustawy o PIT.
Z jakiego źródła
Jak fiskus uzasadniał swoje stanowisko? Stwierdził, że konstrukcja definicji działalności gospodarczej w art. 5a pkt 6...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta