Na co trzeba uważać, kupując używany samochód
Zaledwie niewielki odsetek Polaków kupuje nowe auta z salonu. Większość decyduje się na te z drugiej ręki
Sprzedawcy zależy na tym, aby pozbyć się auta. Będzie więc przekonywał, że jest ono bezwypadkowe, z niewielkim przebiegiem, a jego stan techniczny jest doskonały. Jak bardzo te zapewnienia rozmijają się z prawdą, przekonało się już wiele osób, które kupiły używany samochód. Transakcja ta stała się dla nich początkiem kłopotów i prawdziwych wydatków. Powód zazwyczaj jest ten sam: naiwność. Tymczasem nieuczciwi sprzedawcy tylko czekają na takie okazje (np. kobieta zainteresowana wyglądem auta, a nie jego stanem technicznym) i skrzętnie je wykorzystują.
Jak kupujemy
Statystyki pokazują, że w przypadku aut z drugiej ręki najczęściej Polacy kupują je bezpośrednio od innych osób prywatnych, dopiero potem decydują się na odwiedzenie komisu lub zakupy przez Internet (choć ten ostatni sposób stale zyskuje na popularności). Zainteresowaniem cieszą się też zakupy na giełdach samochodowych oraz za granicą (przy czym tu wiele osób korzysta z pomocy różnych pośredników, co nierzadko jest źródłem dodatkowych kłopotów).
Czego się spodziewać
Jak uniknąć niespodzianek? Przede wszystkim nie zakładać, że to, co sprzedawca mówi, jest prawdą. Jemu zależy na tym, aby sprzedać auto. Nic więc dziwnego, że będzie je zachwalał na wszelkie możliwe sposoby. Musimy zatem być czujni. I sprawdzać to,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta