W stażu ważny okres nauki i nie tylko
Kodeks pracy nakazuje do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, wliczyć lata nauki. Ale nie na każdym poziomie
Dzięki art. 155 k.p. absolwent np. studiów wyższych, jeśli rozpocznie po nich zatrudnienie na umowę o pracę, na dłuższy urlop (26-dniowy) czeka tylko dwa lata. Ten poziom edukacji zapewnia mu bowiem na starcie kariery osiem lat urlopowego okresu zatrudnienia.
Czytelniczka pyta, czy do stażu uwzględnia się także ukończenie szkoły podstawowej. Niestety, nie mamy dla niej dobrej wiadomości. Ten szczebel edukacji nie liczy się w nim. Przede wszystkim dlatego że do 18 roku życia każdy ma obowiązek nauki w szkole. Najniższy, jaki ma znaczenie w okresie zatrudnienia a tym samym w uprawnieniach urlopowych, to zasadnicza lub równorzędna szkoła zawodowa.
Maksymalnie mogą dać trzy lata. Ale uwaga! Warunkiem jest ukończenie tej szkoły. To oznacza, że aby szybciej zbliżyć się do dłuższych wakacji, pracodawcy należy przedstawić dokument, że taką edukację pracownik ma już za sobą.
Jeśli ukończył szkołę w normalnym trybie (nie eksternistycznie), to świadectwa szkolne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta